Nowoczesny i przyjazny hosting

Co to jest adres IP

Klienci firm hostingowych spotykają się z pojęciem IP oraz związaną z nim dodatkową usługą tzw. stałego adresu IP. Aby lepiej zrozumieć tę usługę, warto najpierw wiedzieć, co to jest IP i do czego służy.

Co to jest adres IP?

Adres IP (ang. Internet Protocol) jest to numer identyfikacyjny komputera lub serwera w sieci, który służy do prawidłowej komunikacji między urządzeniami. Adres ten jest zapisywany w formie czterech liczb oddzielonych kropkami np. 255.250.50.5. Początkowe liczby oznaczają adres sieci, natomiast końcowe liczby adres hosta, czyli upraszczając, komputera podłączonego do sieci.

Adres IP może być stały lub zmienny. Dynamiczne IP przypisywane jest do komputera każdorazowo po połączeniu z Internetem, co oznacza, że zwykle po 24 godzinach lub po ponownym połączeniu z siecią, komputer otrzymuje nowy adres IP. Stały (statyczny) adres IP nie zmienia się nigdy, nawet po resecie urządzenia. Oprócz tego wyróżnia się IP prywatne i publiczne. Posiadając publiczny adres IP komputer łączy się bezpośrednio z zasobami sieci i jest w niej całkowicie widoczny. Adres taki pozwala na nawiązywanie dwustronnych połączeń bez ograniczeń, czyli także udostępniania swoich zasobów. Prywatny adres IP sprawia, że z posiadającym go komputerem nie mogą się łączyć inni użytkownicy sieci, co zapewnia większą anonimowość i bezpieczeństwo, ale także ogranicza dostęp do niektórych serwisów i usług internetowych.

Do czego jest potrzebny adres IP dedykowany?

W Futurehost możesz korzystać ze współdzielonego adresu IP serwera, czyli takiego, z którego korzystają także inni użytkownicy. Masz również możliwość otrzymania dla swojej domeny stałego, dedykowanego adresu IP, z którego będziesz korzystał tylko Ty. Z usługi tej będziesz musiał skorzystać, jeśli zdecydujesz się na instalację certyfikatu SSL. Posiadanie takiego certyfikatu jest dzisiaj konieczne np. przy prowadzeniu sklepu internetowego. Decydując się na dedykowany adres IP, będziesz miał bezpośredni dostęp do plików swojej witryny z poziomu przeglądarki, a dodatkowo Twoja strona zyska lepszą pozycję w wyszukiwarce.

© Wszelkie prawa zastrzeżone przez Futurehost.pl. Futurehost.pl jest marką firmy H88 S.A.